CUPRESSOCYPARIS LEYLANDII - LEYLANDİ

Genel Adı: Leylandi, Melez Servi

Latince Adı: Cupressocyparis x leylandii

Syn. × Cupressocyparis leylandii, Callitropsis × leylandii, × Cuprocyparis leylandii, × Hesperotropsis leylandii

 1888 yılında Leighton Hall bahçelerinde Cupressus macrocarpa ve Cupressus nootkatensis melezi olarak yeryüzü florasına katılmıştır. Herdem yeşil bir kozalaklı türdür. Peyzaj uygulamalarında popüler bir türdür.

Genelde park ve bahçelerde grup ve çit bitkisi olarak kullanılsa da primaidal yapısı ile soliter veya sık dikimle boylu rüzgar perdesi bitkisi olarak kullanımları da görülür. Işık bitkisi olup güneşli yerleri sever ve yarı gölgeye de dayanabilir. Hızlı büyür. Orman ağacı olarak kullanımına pek rastlanmamıştır. 15 – 20 metreye kadar boylanır genelde ama literatürde en uzun leylandi 40 metre olarak kaydedilmiştir. Yüzeysel sığ kök yapar ve nemli, iyi drenajlı yerlerde iyi gelişir. Toprak açısından çok seçici değildir. Tohumdan ve çelikle üretilebildiği gibi son yıllarda özellikle alt türlerinde aşılı olarak üretimi de oldukça yaygınlaşmıştır. Budamayla şekil verilebilen, makasa gelen bir türdür.

Oldukça popüler alt türleri vardır. Altuni renkli sürgün uçları olan “Gold Rider”, alacalı yapraklı olan “Variegata”, doğal piramidal formlu olan “2001”,  ince tekstürlü pul yaprakları olan “Blue Jeans” en popüler olanlarıdır. Ayrıca  “Douglas Gold”, “Drabb”, “Emerald Isle”, “Ferndown”, “Golconda”, “Golden Sun”,”Grecar”, “Green Spire”, “Grelive”, “Haggerston 3”, “Haggerston 4”, “Haggerston 5”, “Haggerston 6”, “Harlequin”, “Herculea”, “Hyde Hall”, “Irish Mint”, “Jubilee”, “Medownia”, “Michellii”, “Moncal”, “Naylor's Blue”, “New Ornament”, “Olive's Green”, “Robinson's Gold”, “Rostrevor”, “Silver Dust”, “Variegata”, “Ventose” and “Winter Sun” bilinen diğer alt türleridir.